DEPRESJA – OBJAWY

Back view of businessman with black umbrella and black cloud above

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że obecnie depresja jest czwartą spośród najpoważniejszych chorób na świecie. Chorują na nią kobiety i mężczyźni, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy materialnego. Może zachorować na nią każdy z nas… Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje jeden na dziesięciu obywateli, jednak połowa z nich nie korzysta z profesjonalnej pomocy. Osoby te często nie zdają sobie sprawy, że objawy, których doświadczają w codziennym funkcjonowaniu świadczą o występowaniu zaburzeń depresyjnych.

Człowiek cierpiący na depresję widzi świat jako miejsce mroczne, obce i wrogie. Czuje się gorszy od innych, bezwartościowy, nieudany… Przyszłość jawi mu się jako przerażająca i beznadziejna… Dominującym uczuciom przygnębienia, smutku, rozpaczy i żalu, towarzyszy ciągłe zmęczenie, poczucie utraty energii i motywacji do działania. Pojawia się brak satysfakcji z codziennego życia, brak zadowolenia z aktywności, które wcześniej były pasjonujące.

Przeżywanie chwil smutku, przygnębienia, obniżonego nastroju jest doświadczeniem większości ludzi. Często jest to adekwatna reakcja na smutne wydarzenie pojawiające się w naszym życiu. Jeżeli jednak sytuacja, w której się znaleźliśmy powoduje długotrwałe obniżenie nastroju oznacza to, że radzimy sobie z nią w niekonstruktywny sposób, często dla nas destrukcyjny. Nieleczona depresja może być chorobą śmiertelną.

Gdy uczucia przygnębienia, smutku, braku energii dominują tygodniami lub miesiącami a intensywność smutnych przeżyć osiąga taką skalę, że życie staje się trudne do zniesienia, wtedy należy zgłosić się do specjalisty. Psychoterapeuta i psychiatra to profesjonaliści, którzy mogą zaproponować odpowiednie leczenie.

 

Do najczęściej występujących objawów mogących świadczyć o depresji należą:

 • poczucie ciągłego zmęczenia, utrata energii;
 • smutek, przygnębienie, melancholia, płaczliwość;
 • poczucie bezwartościowości, nadmierne poczucie winy;
 • brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, myśli o odebraniu sobie życia…
 • brak satysfakcji z codziennych aktywności, utrata zainteresowań, niechęć do pracy;
 • problemy ze skoncentrowaniem uwagi, pogorszenie pamięci, uczucie „rozproszenia”;
 • wewnętrzny niepokój, napięcie;
 • złe samopoczucie rano, obawa przed tym, co przyniesie dzień…
 • trudności ze snem: wybudzanie się rano, płytki sen, uczucie ciągłego niewyspania lub trudności z porannym wstawaniem;
 • brak apetytu lub nadmierny apetyt;
 • bóle głowy, brzucha, mięśni
 • wycofanie z aktywności towarzyskich.

Jeżeli objawy te występują dłużej niż dwa tygodnie należy zgłosić się do lekarza specjalisty lub terapeuty, który pomoże rozpoznać depresję i zaproponuje adekwatną pomoc. Nieleczona depresja nasila się. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym większe masz szanse na uzyskanie trwałej poprawy.

Pamiętaj! Jeżeli doświadczasz powyższych objawów, ale jeszcze „jakoś funkcjonujesz” i „dajesz radę” nie oznacza, że nie potrzebujesz pomocy!