Depresja poporodowa

Tired Mother Suffering From Post Natal Depression

Depresja poporodowa dotyka około 10 procent rodzących kobiet.

Po porodzie u matki może się pojawić się złe samopoczucie. Jego przyczyną zazwyczaj są zmiany hormonalne. Kobiety mogą odczuwać smutek, niepewność, mogą być płaczliwe. Gdy spadek nastroju trwa i staje się uciążliwy może być to objaw depresji poporodowej. Do objawów depresji poporodowej należą m.in. utrzymujący się obniżony nastrój, zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, brak radości z kontaktów z dzieckiem. Ponadto kobiety mogą odczuwać drażliwość, podirytowanie przede wszystkim w stosunku do partnera, ale i w stosunku do dzieci. Część matek cierpiących na depresję poporodową może odczuwać również zmęczenie graniczące z wyczerpaniem. Czasem matki mają poczucie winy wynikające z tego, że czują się niezdolne do radzenia sobie z obowiązkami.

Ważnym jest wiedza o tym, że objawy depresji mogą wystąpić po kilku miesiącach od dnia porodu, choć zazwyczaj występują już w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka.

Pomoc dla kobiety, która cierpi na depresję poporodową może być wielowymiarowa. Ważne, aby okazać jej zrozumienie, gdy komunikuje swoje myśli i uczucia. Istna jest również pomoc w czynnościach operacyjnych (tj. pomoc przy czynnościach domowych – zakupy, sprzątanie oraz pomoc w opiece nad dzieckiem – kąpiel, zmiana pieluchy). Czasem trudno kobiecie nazwać swój stan i udać się po pomoc. Warto uświadomić matce, że jej percepcja sytuacji i emocje mogą być objawami choroby oraz zachęcić ją do tego, żeby z pomocy skorzystała.

Jeśli podejrzewasz u siebie depresje poporodową warto skorzystać z porady lekarza specjalisty i udać się po pomoc do terapeuty. Czasem istnieje konieczność skorzystania z farmakoterapii natomiast może okazać się, że psychoterapia indywidualna jest wystarczająca w poradzeniu sobie z depresją poporodową.