Jak doskonalić relację z bliską osobą – postanowienia noworoczne

partnerzy-w-nowym-roku

Miłość w związku jest procesem poszukiwań więzi emocjonalnej, starań by ją odnajdować na nowo każdego dnia. W Nowym Roku ważne jest zadbanie o relację z najbliższą nam osobą. Gdy będziemy przygotowywać listę postanowień noworocznych warto również umieścić postanowienia dotyczące związku.

W Nowym Roku warto:

1.      Zainteresować się życiem swoich parterów

Wiedza na temat życia partnera może być źródłem miłości. Daje również siłę do przetrwania kryzysów i konfliktów. Zainteresowanie tym, co partner myśli, przeżywa, co jest dla niego ważne, umożliwia skuteczniejsze poradzenie sobie z kryzysami życiowymi. Warto zadać sobie wzajemnie pytania dotyczące ważnych wydarzeń w ostatnim czasie w życiu partnera, na co czeka z  niecierpliwością, o czym marzy parter, co przysparza mu największych stresów.

2.      Pielęgnować wzajemne uczucia

Szczególnie warto pielęgnować uczucie sympatii. Zastanówcie się jakie cechy cenicie u siebie wzajemnie, co istotnego daje wam związek wzajemnie, co dobrego we wspólnym życiu wam się zdarzyło.

3.      Wypracować wspólne rytuały

Zastanówcie się co lubicie razem robić, jakie czynności wykonywać. Może być to coś małego – wypicie razem porannej kawy, pójście po bułki, wyjście na obiad. Znajdźcie czas na bycie razem i na wspólne przeżywanie tych chwil.

4.      Szukać rozwiązań konfliktów

Konflikty są wpisane w życie ludzkie, spory są wpisane w relacje. Istotne wydaje się, by nauczyć się je rozwiązywać. Warto nauczyć się rozmawiać na temat konfliktowej sytuacji na bazie faktów (a nie ich interpretacji), używając komunikatu „ja”, który umożliwi wyrażenie własnego punktu widzenia, myśli, uczuć. Na bazie wzajemnej wymiany poglądów można podjąć współpracę w celu znalezienia optymalnego rozwiązania sytuacji konfliktowej.

5.      Odnaleźć poczucie wspólnoty

Poświęcenie kilku minut dziennie, codziennie, na rozmowę, na wymianę poglądów, emocji, na zaktualizowanie własnej teraźniejszości, pozwala zadbać o dobrą kondycję związku. Ważne aby wzajemnie zatroszczyć się o atmosferę sprzyjającą szczerej wymianie myśli i uczuć. Jakość więzi ma wpływ na długość życia jaki i na stan zdrowia.   

 

Warto również wyłączyć telefon komórkowy podczas rozmowy z ważną osobą, z partnerem. Gdy mamy czas dla partnera, dla związku, warto skupić się wyłącznie na nim, dla wzajemnej satysfakcji. Telefon rozprasza, powoduje często, że człowiek jest w stanie gotowości, oczekiwania na informację. Trudniej mu wówczas skupić się na drugiej osobie.

Warto wzajemnie szukać tego co Was łączy, tego co Wam daje siłę i zadowolenie, nie tylko w Nowym Roku. Warto wybrać drogę wzajemnego zrozumienia i szczęścia.