Świętować i nie zwariować?

Extended Family Group Preparing Christmas Meal In Kitchen

Święta Bożego Narodzenia wielu osobom kojarzą się z pachnącą choinką, kolędami, rodzinną atmosferą, pachnącymi potrawami. Mogą również kojarzyć się ze stresem. Na Skali Stresu Holmesa i Rahe’a, Święta Bożego Narodzenia, zostały wyróżnione jako jedna z sytuacji stresogennych. Stresem może być każda sytuacja czy wydarzenie, które powoduje, że odczuwamy dyskomfort, napięcie. Można powiedzieć, że stres odczuwany w okolicy Świąt jest naturalny. Zachodzi więc pytanie, co zrobić by Święta spędzić spokojniej, bez dużego poziomu napięcia, z zadowoleniem.

Co możecie zrobić by zwiększyć odczuwanie zadowolenia podczas Świąt?

  1. Ustalcie harmonogram prac oraz budżet. Zastanówcie się, co macie do zrobienia. Co chcecie zrobić, co jest realne, a co nie jest konieczne. Warto zaplanować konkretne dni na poszczególne czynności: na sprzątanie (jeśli jest ono konieczne), na kupno prezentów (może coś możecie przygotować własnoręcznie?), na przygotowanie potraw świątecznych lub ich kupno. Warto do każdej z czynności przyporządkować budżet jaki chcecie na nią przeznaczyć. Warto również zastanowić się ile czasu potrzebujecie i kto Was może wesprzeć.Bądźcie asertywni
  2. Warto mówić o swoich potrzebach, oczekiwaniach i emocjach również w tym czasie. Szczególnie gdy czujecie się przeciążeni – proście o pomoc. Jeśli organizujecie wspólną Wigilię, może warto, aby każdy uczestnik przygotował jakąś potrawę. Jeśli tego potrzebujecie, ustalcie, z mężem, żoną, przyjaciółmi, rodzicami, podział obowiązków. Gdy w ferworze przygotowań poczujecie zmęczenie, pozwólcie sobie na odpoczynek. Nawet niedługa przerwa spędzona na czynności, którą lubicie, pozwoli wam się zregenerować.
  3. Cieszcie się czasem spędzonym z bliskimi. Święta to czas spotkań, rozmów, wizyt. Czasem są to spotkania mające miejsce raz w roku. Mogą być okazją do wspomnień, do wymiany doświadczeń, do wspólnego kolędowania. Natomiast gdy uznacie, że ilość pytań i ich jakość przekracza wasze granice, możecie powiedzieć, że na dany temat nie chcecie rozmawiać bo jest dla was zbyt trudny, zbyt kłopotliwy.
  4. Pozwólcie sobie na refleksję.  Można ten czas również wykorzystać na posumowania oraz na snucie planów. Może chcecie zrobić coś nietuzinkowego, może macie jakiś talent, który ze względów pragmatycznych odrzuciliście, a może chcecie poszukać własnej drogi rozwoju? Warto marzyć. Warto planować. Warto zastanowić się czego chcecie, jaki ma być ten kolejny rok w życiu.
  5. Warto dać sobie prawo do przeżywania Świąt na swój własny sposób. Niezależnie od tego czy czujecie się szczęśliwi, zaczarowani magią świąt, czy z jakiegoś powodu odczuwacie smutek, czy jesteście towarzyscy czy potrzebujecie samotności macie prawo do przeżywania tego czasu w zgodzie z waszymi emocjami, oczekiwaniami, możliwościami.