Walentynki – Święto Zakochanych

Love concept. Hearts hanging on a string

Czym właściwie  jest zakochanie?

Według profesora B. Wojciszke jest z jednym z etapów miłości. Pierwszym z nich.  Często bywa początkiem uczucia, ale też bywa jedynym jej etapem. Miłość odwzajemniona wiąże się z poczuciem spełnienia, zadowolenia, natomiast nieodwzajemniona wywołuje rozpacz, poczucie pustki.

Można powiedzieć, że zakochanie jest silnym stanem emocjonalnym, przeżywanym w związku z fascynacją drugą osobą. Jeśli miłość się rozwija zakochanie przechodzi w kolejne jej etapy. Pojawia się miłość romantyczna, związek kompletny, przyjacielski aż do jego rozpadu. Czasem do rozpadu dochodzi dość wcześnie, a czasem parę rozdziela dopiero śmierć jednego z partnerów.

Nie ulega wątpliwości, że aby tworzyć dobry kompletny związek, to należy, to warto o niego dbać. Codzienne bycie ze sobą wymaga zaangażowania, wymaga jakiegoś rodzaju budowania codzienności. Gdy pojawiają się trudności w parze, sztuką jest umiejętność powrotu do stanu sprzed konfliktu, sprzed kryzysu. Gdy para traci taką zdolność czasem podejmuję próbę radzenia sobie z trudnościami podczas terapii par.

Czy warto świętować Walentynki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. To zależy. Zależy od potrzeb partnerów. Zależy, od ich poglądów na życie, ich przeżywania rzeczywistości czy też wzajemnej umowy co do świętowania rytuałów dla nich ważnych. Ważne dla związku jest dbanie o wieź, dbanie o drugą osobę, pamiętanie o niej, nie tylko raz do roku, ale ważna jest codzienna dbałość o związek, codzienne wspólne bycie, które wpływa w znaczący sposób na jego jakość.