Wzajemna sympatia w służbie pary

bride and groom. Bride with tenderness looks at the groom

Niezależnie od tego czy Wasz związek przeżywa kryzys czy przeżywacie dobry czas, istotne jest kolekcjonowanie wzajemnej sympatii oraz uczucia podziwu w stosunku do partnera. Sympatia w języku potocznym oznacza coś więcej niż lubienie drugiej osoby. Można powiedzieć, że czuć do kogoś sympatię oznacza rozumienie drugiej osoby, rozumienie jej uczuć, ale także posiadanie w stosunku do niej postawy pozytywnej emocjonalnie. Podziw natomiast kojarzyć się może z docenianiem, pozytywnym dostrzeganiem cech innej osoby, jej poglądów czy zainteresowań. Istotnym jest również, że sympatię i podziw można odczuwać i pielęgnować w związku, niezależnie od posiadanych przez partnera wad.

Jeśli partnerzy w związku, czują wzajemną sympatię to mniej jest prawdopodobne, że podczas konfliktu będą odczuwać do niego niechęć, a w efekcie pogardę, która może doprowadzić do rozstania. Będą skłonni do szukania porozumienia.

Warto więc zastanawiać się nad tym, co lubicie w partnerze, co Was w nim zachwyca, co jest dla Was w nim cenne. Warto również o tym rozmawiać. Warto również rozmawiać o przeszłości, ale akcentując jej szczęśliwą część, wspominając dobre dla oby dwojga osób chwile. Czasem warto wrócić we wspólnej rozmowie do momentu poznania, i zastanowić się co zadecydowało o tym, że staliście się parą, co Was w sobie zachwyciło, urzekło.

Jeśli przeżywacie problemy w związku, jeśli przeżywacie trud, aby samodzielnie odnaleźć sympatię i podziw dla partnera, może warto skorzystać z pomocy terapeuty par i umówić się  na wspólne spotkanie.