ZDRADA…I CO DALEJ…

Corazn Roto

Niewierność oznacza stratę zaufania. Jest naruszeniem zasad, umowy, którą partnerzy mentalnie sporządzili decydując się na wspólne życie.

Niezależnie od tego czy jest to jednorazowy kontakt seksualny z inną osobą czy dłużej czy krócej trwający romans, to mówimy o zdradzie fizycznej. Zdradzie fizycznej zazwyczaj towarzyszy zdrada psychiczna ponieważ nawiązywany jest rodzaj relacji z osobą trzecią. Szczególnie w przypadku romansu, gdzie dochodzi do wspólnej wymiany, tworzy się rodzaj więzi, bliskości, czasem przyjaźni.

Zazwyczaj problemy małżeńskie, które się kumulują, i nie są rozwiązywane na bieżąco, prowadzą jedną ze stron do podjęcia decyzji o zdradzie. Co wtórnie potęguje kłopoty. Partnerzy oddalają się od siebie jeszcze bardziej. Czasem natomiast wystąpienie zdrady powoduje wystąpienie kryzysu.  Zdrada więc może być jednocześnie i wynikiem i przyczyną kryzysu.

Po ujawnieniu nielojalnego zachowania, za które jest odpowiedzialna osoba, która podejmuje decyzję o niewierności, partnerzy borykają się z ustaleniem, jak będzie w przyszłości wyglądało ich życie. Po ujawnieniu informacji osobie zdradzonej towarzyszy niedowierzanie. Jest to trudne, bolesne doświadczenie. Obydwie osoby borykają się z różnymi, niewygodnymi emocjami. Osoba zdradzona czuje się niejednokrotnie zrozpaczona, smutna, bezradna, skrzywdzona, szuka winy w sobie, w wyniku czego może odczuwać spadek poczucia własnej wartości („coś musi być ze mną nie tak”), ból. Osoba zdradzona zmaga się z poczuciem winy, czasem także gniewem. Ważne, aby partnerzy się zastanowili, czego chcą, czego oczekują w przyszłości. Czy chcą budować związek, i czego potrzebują, jako związek, do przetrwania kryzysu. Czy chcą się rozstać, i czego do dobrego rozstania potrzebują. Warto zastanowić się jak dobre rozstanie powinno wyglądać, szczególnie w sytuacji gdy para posiada dzieci. Z partnerem się można rozstać, natomiast rodzicem pozostaje się na całe życie. Parze, podczas terapii pary, może towarzyszyć w tej drodze psycholog.

Decyzja o wspólnym byciu razem może być rozwijająca dla związku. Należy wiedzieć, że budowanie na nowo związku po zdradzie, budowanie poczucia zaufania jest procesem. Natomiast na początku mogą towarzyszyć mu niewygodne emocje, w tym złość, smutek, ból, cierpienie, obwinianie siebie. Warto o tych emocjach rozmawiać z partnerem, ujawniać je. Warto rozmawiać także o swoich oczekiwaniach, potrzebach, okazywać sobie wzajemnie, że partner jest najważniejszy, że warto się starać o wspólne bycie razem. Po zdradzie, jeśli partnerzy decydują się na wyjaśnienie, co w ich związku nie działało, wyjawienie własnych oczekiwań i potrzeb, niejednokrotnie potrafią stworzyć na nowo dobry, kochający się związek.

Wspólne spotkania z terapeutą par mogą pomóc w odpowiedzi na te pytania. Życie po zdradzie jest trudne, a wręcz czasami wydaje się niemożliwe przeżycie kolejnego dnia. Partnerzy, którzy chcą ratować swój związek, mogę wesprzeć się spotkaniami z psychologiem, psychoterapeutą w naszej poradni.